Про кафедру

Подолавши існуючі раніше  певні обмеження простору декоративно-ужиткового мистецтва, СУЧАСНЕ  МИСТЕЦТВО  ХУДОЖНЬОГО  ТЕКСТИЛЮ  охоплює широкий спектр художніх практик різних напрямків - образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, дизайн, сontemporary art.

Щоб відповідати таким запитам, студенти вивчають широкий спектр традиційних та сучасних новаційних  технік:  різноманітні види ткацтва (ремізне, килимове, гобеленове), техніки фарбування (сито-друк, «шиборі» - «вузликове фарбування», «контактне фарбування рослинами») та розпису тканин  (батик, вільний розпис), інші способи декорування  тканин (комп’ютерний принт, печворк, квілт, голкові техніки, колаж), а також «мистецтво волокна» (клейові техніки, валяння, ручно черпаний папір).

Відео презентація Кафедри художнього текстилю ЛНАМ

Майстерні кафедри

• ткацька майстерня
  • майстерня друку, розпису тканин та «ручно черпаного» паперу
  • майстерня фарбування тканин
  • майстерня з «контактного фарбування» - «еко-принт»

Навчання на ОР «бакалавр»
за освітньою програмою  «ХУДОЖНІЙ  ТЕКСТИЛЬ»

Навчаючись  за цією освітньою програмою студент отримує ґрунтовні знання фундаментальних дисциплін та широкого спектру  технологічних практик  створення текстильних творів/виробів. Особливий фокус ОП спрямований на вивчення  новаційних тенденцій сучасного художнього текстилю.

Навчання на ОР «магістр»
за освітньою  програмою «АРТ  ТЕКСТИЛЬ»

• дослідження новаційних мистецьких практик (образотворче мистецтво, візуальні практики, авторський експериментальний текстиль);
  • суб’єктивне художнє висловлювання може бути вирішено у будь яких  матеріалах та техніках та передбачає серйозне дослідження контексту побутування та реалізації творчого задуму;
  • «предметна творчість» (декоративне мистецтво, текстильний дизайн)

Значення фундаментальних мистецьких дисциплін

Загальновідомий вираз:  «Художній текстиль - живопис  нитками».  Саме тому дисципліни «живопис», «рисунок» та «кольорознавство» - базові дисципліни, програми яких враховують специфіку  феномену художньої тканини з врахуванням значення його живописно-вальорних та графічно-тональних  якостей.

Новації останнього десятиріччя  - комп’ютерне проектування, еко-принт, «ручно черпаний» папір, арт-бук

Від 2006 року в навчальних планах  усіх освітніх рівнів введено дисципліну «комп’ютерне проектування», яке розширило  перелік засобів створення сучасних текстильних творів. Результатом останніх нововведень у методики цієї дисципліни була поява  в програмі  ОР «магістр» нового завдання - створення «арт буку» як авторського формату представлення магістерського дослідження,  що розширює сфери кваліфікаційних компетентностей  наших  випускників (графічний дизайн, поліграфія).

Актуальний нині екологічний  тренд застосовується у запровадженні на кафедрі нової техніки декорування текстильних виробів та паперу – «еко-принт» («медіум-принт») на основі авторських розробок викладачами техніки «контактного фарбування» за допомогою рослин. Не менш популярною мистецькою практикою нині є техніка «ручно черпаного» паперу», яка теж в останні роки посіла чільне місце у програмах кафедри.

Участь у програмах «академічної мобільності» ЛНАМ

Щороку наші студенти за рейтинговими балами  виграють конкурси, беручи участь у програмі «академічної мобільності», яка діє у ЛНАМ. Майже кожного семестру 1-2 студенти навчаються у європейських мистецьких закладах, де знайомляться з методиками вивчення сучасного текстильного мистецтва.

Творча та дослідницька робота студентів кафедри

Навчальні майстерні та творча атмосфера кафедри мотивують студентів до активної власної творчої та дослідницької діяльності. Щороку в Галереї ЛНАМ, в інших галереях Львова,  а також і інших міст України  відбуваються персональні, чи колективні мистецькі проекти, що презентують творчі роботи наших студентів, які усе частіше базуються на їх власних дослідженнях  сучасних мистецьких тенденцій та актуальних практик.

Міжнародна діяльність кафедри

Тісні міжнародні зв’язки викладачів кафедри з європейськими партнерськими мистецькими закладами дозволяють студентам брати участь у спільних мистецьких проектах та пленерах, які відбуваються в Україні та поза її межами.

Дисципліни, які викладаються на кафедрі

ОПП «Художній текстиль»

• Філософія
  • Іноземна мова
  • Педагогіка і психологія
  • Історія мистецтва
  • РИСУНОК
  • ЖИВОПИС
  • КОЛЬОРОЗНАВСТВО
  • Пластична анатомія
  • Основи композиції
  • КОМП’ЮТЕРНЕ ПРОЕКТУВАННЯ
  • Матеріалознавство
  • Техніки ткацтва
  • Розпис та друк на тканині
  • ЕКО-ПРИНТ

• Педагогічна – Кваліфікаційна практики
  • Індивідуальний творчий проект

Історія кафедри

З історією кафедри можна ознайомитися, переглянувши ювілейний каталог, створений у 2016 р. до 70-ї річниці існування нашої кафедри.

Каталог кафедри

Каталог кафедри Художнього текстилю
Львівської Національної академії мистецтв

Макет, тексти – Таміла Печенюк