Факультет образотворчого мистецтва і реставрації
Островський Ю.В.

Островський Юрій Володимирович

старший викладач

1979 р. - завершив навчання у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва (ЛДІПМ), спеціальність: проектування інтер’єрів та обладнання.

1981-1989 рр. - працював художником-проектантом в науково-дослідному інституті Укрдіпромеблі. Автор розробок інтер’єрів та меблевих виробів масового та ексклюзивного характеру, учасник виставок різних рівнів, автор винаходів та патентованих зразків.

З 1989 р. – на викладацькій роботі на кафедрі проектування інтер’єрів і обладнання ЛДІПДМ.

1991-1994 рр. - навчався в аспірантурі ЛНАМ.

1994 р. - засновник відділу реставрації ЛНАМ.

1996-2010 рр. - завідувач кафедри реставрації творів мистецтва ЛНАМ.

2007 р. – організатор та учасник міжнародних курсів з консервації творів мистецтва з каменю у Львові.

З 2008 р. - науковий експерт від української сторони польсько-українського проєкту «Спільна спадщина» під егідою Управління історичного середовища ЛМР та Міністерства культури і національної спадщини Польщі, Польського національного інституту спадщини за кордоном Polonica. Об’єкти: реставрація пам’ятників у Музеї-заповіднику «Личаківський цвинтар у Львові», пам’ятника Я. Кілінькому у Стрийському парку м. Львова, реставрація творів мистецтва у Вірменському соборі та настінних розписів у церкві Св. Ап Петра і Павла у Львові. За вагомий внесок у реставрацію пам’яток історії та культури Львова нагороджений відзнакою «Золотий герб Львова».

2008-2021 рр. – учасник науково-реставраційної ради при Управлінні історичного середовища Львівської міської ради.

З 2015 р. – член львівського відділення Національної спілки художників України (секція «Мистецтвознавство»).

2017-2019 рр. - учасник реставраційно-експертної ради зі збереження пам’яток при Відділі охорони пам’яток та культурних цінностей ЛОДА.

Досвід практичної діяльності:

2013-2014 рр. – працював над дослідженнями та реставрацією настінних розписів інтер’єру костелу Св.Андрія монастиря бернардинів 1905 р. авторства Йозефа Шидловського та фрагментами розписів кінця XVII – початку XVIII cт. невідомого автора в колишніх келіях монастиря.

2013-2015 рр. - як науковий керівник та реставратор працював над дослідженнями та реставрацією настінних розписів «Руїни монастиря Францисканців» середини ХІХ ст. у Львові (Природознавчий музей).

2015-2018 рр. – дослідження та реставрація настінних розписів Хрестовоздвиженського собору в Ужгороді XVIII – першої половини XIX ст. Автор програми консерваційних робіт, розробник реставраційного проекту. Науковий керівник проведення натурних, реставраційних та техніко-технологічних досліджень над настінним розписом ХІХ – ХХ ст. головного нефу.

2016 р. - дослідження та реставрація скульптурної групи «Ощадність» 1891 р. на колишній будівлі Галицької ощадної каси (тепер Музею етнографії та художнього промислу НАН України у Львові). Проведення попередніх реставраційних робіт та розробка реставраційного завдання.

2017 р. – організація попередніх науково-реставраційних дослідних робіт над настінною поліхромією інтер’єру святилища Архикафедрального Собору Святого Юра у Львові. Звіт про проведення стратиграфічних досліджень.

2018 р. - експертні висновки стосовно проведення комплексної консервації та реставрації пам’ятки архітектури та містобудування національного значення «Чорна кам’яниця». Техніко-технологічні дослідження та рекомендації стосовно проведення консерваційно-реставраційних заходів в рамках ґрантового договору на підтримку «Реставрації будинку Альберті (Чорної кам’яниці) XVI ст.»

2018-2019 рр. - участь у польсько-українському реставраційному проекті «Спільна спадщина» Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради та Міністерства культури і пам’яток республіки Польща. Об’єкти: дослідження та консервація настінних розписів у церкві Св. Ап. Петра та Павла, Вірменського собору у Львові, настінних розписів костелу ХVІІІ ст. Небовзяття Богородиці у с.м.т. Винники.

2019 р. - проведення попередніх науково-реставраційних досліджень настінних розписів костелу Вознесіння Богородиці у с.м.т. Винники біля Львова - в рамках польсько-українського реставраційно-освітнього проекту «Порятунок краси минулого спільної спадщини». Реставрація настінних розписів костелу.

2019 р. - проведення історико-мистецької експертизи фрагментів кам’яної пластики з «Ліхтаря Сикстів» XVII ст. з фондів Національного музею у Львові для Міністерства культури України.

2020 р. - розробка проекту реставрації та порятунку настінних розписів в руїнах костелу Чесного Хреста другої половини XVIII cт. в с. Оброшин Пустомитівського р-ну Львівської обл.

2020 р. - реставраційні дослідження, проєкт та виконання реставраційних заходів стосовно скульптури Св. Флоріана на фасаді пам’ятки архітектури, будівля Головного управління надзвичайних ситуацій у Львівській обл. Львів, вул. Підвальна 8. І. Війтович. 1901 р. Вапняк. 220 х 110 х 80 см.

2020-2021 рр. - реставрація пам’яток кам’яної скульптури та надгробних пам’ятників на території Музею-заповідника «Личаківський цвинтар у Львові» в рамках українсько-польського реставраційного проєкту «Спільна спадщина»:

1.Пам’ятник  на гробівці  родини  професора В. Бартошевського, початок ХХ ст. Пісковик, вапняк (Поле №51).

  1. Пам’ятник на гробівці родини  Яцька Пюрко, кінець ХІХ ст. Пісковик, вапняк (Поле №47).

2017-2021 рр. - реставраційні дослідження, проєкт та виконання реставраційних заходів стосовно Корінфської колони з Богородицею, 1719 р. на території пам’ятки національного значення, колишнього монастиря домініканців в с.м.т. Підкамінь, Бродівський р-н. Львівської обл.

2023 р. - реставрація пам’яток кам’яної скульптури та надгробних пам’ятників на території Музею-заповідника «Личаківський цвинтар у Львові» в рамках українсько-польського реставраційного проєкту «Спільна спадщина»: в процесі роботи 7 об’єктів.

 

Участь у наукових конференціях:

  • Науково-теоретична конференція професорсько-викладацького складу, аспірантів і здобувачів ЛНАМ «Мистецький процес у новій культурно-цивілізаційній реальності: сталі цінності та подолання стереотипів». Львів, 23 травня 2017 р. Теми доповідей «Проблеми подальшого розвитку та шляхи вдосконалення освітнього процесу спеціалізації «Реставрація творів мистецтва» у ЛНАМ», «Місце і значення історико-мистецьких досліджень при розробці проекту реставрації пам’ятки архітектури. (На прикладі нових досліджень при розробці складової грантового проекту реставрації «Чорної кам’яниці» у Львові)».

 

  • Науково-практична конференція Львівського історичного музею «Музеї Львова; події, колекції, люди». Львів, 16 листопада 2017 р. Тема доповіді «Результати історико-мистецьких досліджень при розробці проекту реставрації пам’ятки архітектури «Чорна кам’яниця» у Львові (Нововиявлені факти в процесі розробки ґрантового проекту реставрації пам’ятки).»

 

  • Науково-теоретична конференція професорсько-викладацького складу, аспірантів і здобувачів ЛНАМ «Концептуальні дискусії у мистецьких практиках: ідея, форма, інтерпретація». Львів, 24 квітня 2018 р. Тема доповіді «Результати нових історико-мистецьких реставраційних досліджень над архітектурно-декоративною пластикою XVII ст. «Чорної кам’яниці» у Львові. Стилістика та атрибуція»

 

  • Конференція Інституту історіографії НАНУ «Культурна спадщина західноукраїнського регіону 2018. Пам’яті Володимира Вуйцика. Київ, 18 грудня 2018 р. Тема доповіді: «Реставрація пам’ятки монументального живопису середини ХІХ ст., відкритого у приміщенні колишнього Музею Дідушицьких, як свідчення про стан руїн давнього монастиря Францисканців у Львові»

 

  • Науково-теоретична конференція професорсько-викладацького складу, аспірантів і здобувачів ЛНАМ «Історичні та актуальні аспекти методології професійної мистецької освіти в Україні: до 75-річчя з часу заснування Львівської національної академії мистецтв». Львів, 13 травня 2021 р. Тема доповіді «Концепція розвитку та реорганізації діяльності кафедри РТМ ЛНАМ шляхом оновлення профілів освітньо-професійної програми «Реставрація творів мистецтва».

 

Наукові публікації:

Островський Ю. З когорти перших. (Пам’яті батька та вчителя Володимира Островського). Вісник Львівської національної академії мистецтв. Випуск 14.  Львів : ЛНАМ, 2003. С. 26-38.

Островський Ю. Нові дослідження металевої моделі іконостаса з Києво-Печерської Лаври (Реконструкція втраченої моделі та спроба реконструкції іконостаса першої половини XVII ст. Бюллетень 8. Національний науково-дослідний реставраційний центр України. Львівський філіал. 2006. № 2(8). С. 45-53.

Островський Ю. Освіта художників реставраторів у ЛНАМ і проблеми входження в Болонський інтеграційний процес. Бюлетень 8. Національний науково-дослідний реставраційний центр України. Львівський філіал. 2006. № 2(8). С. 176-181.

Островський Ю. Десятиріччя кафедри Реставрації творів мистецтва. Вісник Львівської національної академії мистецтв. Випуск 17. Львів : ЛНАМ , 2006. С. 67-76.

Островський Ю. Пізній період творчості Луки Долинського і монастир Св. Онуфрія у Львові на початку ХІХ ст. Монастир Святого Онуфрія у Львові. Сьомі наукові Драганівські читання. Львів : Місіонер, 2007. С. 102-109.

Островський Ю. Про деякі пам’ятки історико-культурної спадщини Старого Знесіння у Львові. Бюлетень 10. Національний науково-дослідний реставраційний центр України. Львівський філіал. 2008. № 4 (10). С.10.

Островський Ю. Про метод Альфреда Максименка у ЛНАМ та про актуальний академізм. Вісник Львівської національної академії мистецтв. Випуск 19. Львів : ЛНАМ , 2008. 9 с.

Адреса кафедри:
вул. Вірменська, 23, Корпус №5, 2 поверх
тел. 032 2354465, rtm@lnam.edu.ua