Про Львівську Національну Академію Мистецтв

Львівська національна академія мистецтв (ЛНАМ) представляє один з найбільш цікавих напрямів вищої освіти України, а саме — професійну підготовку і виховання творчих особистостей у галузях образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, дизайну, реставрації, культурології, мистецтвознавства та менеджменту мистецтва.

Ідея створення у Львові мистецької академії зародилася понад сто років тому, а тому сучасний навчальний заклад є спадкоємцем кращих традицій і надбань художньої освіти, започаткованої у Львові ще в середині 19 ст. Свою історію він веде від Художньо-промислової школи (1876 р.), Вільної академії мистецтв (1905 р.), Мистецької школи Олекси Новаківського (1923 р.), інших навчальних закладів, у системі яких апробувалася академічна освіта. У цих мистецьких закладах навчалися, а згодом і викладали видатні митці, вихованці провідних європейських академій Іван Труш, Осип Курилас, Антон Манастирський, Олена Кульчицька, Григорій Смольський, Святослав Гординський та багато інших.

Академія — вищий навчальний заклад ІV рівня акредитації. Офіційно створена у вересні 1946 р. (початково як інститут прикладного і декоративного мистецтва), у 1994 р. вона була реорганізована у Львівську державну академію мистецтв, а 21 серпня 2004 р. за вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки, загальнодержавну і міжнародну діяльність їй надано указом Президента України статус національного навчального закладу.

У структурі Академії — 4 навчальних факультетів, Інститут прикладного та декоративного мистецтва у Косові, Івано-Франківської області,  підготовче відділення для вступників, науково-дослідний відділ, аспірантура і докторантура, спеціалізована вчена рада по захисту докторських і кандидатських дисертацій в галузі мистецтвознавства, наукова бібліотека, музей, галерея сучасного мистецтва, видавничий відділ, художньо-виробничі майстерні.

Принциповим у справі постійного оновлення викладацького середовища є використання власного потенціалу. Традиційно конкурс на викладацькі посади в Академії виграють її випускники, які, насамперед, на магістерському рівні навчання, здобувають окрім професійно-мистецької ще й педагогічну і науково-дослідну кваліфікації. 21 випускник Академії став лауреатом Національної (державної) премії України імені Тараса Шевченка. Сучасний розвиток закладу неможливий без активної співпраці з вітчизняними і зарубіжними навчальними закладами. Насамперед, йдеться про тривалу і плідну взаємо працю з Київською національною академією образотворчого мистецтва і архітектури та Харківською державною академією дизайну і мистецтв. Серед зарубіжних партнерів чимало відомих європейських художніх академій та інститутів у Польщі, Франції, Угорщині, Австрії, Болгарії, країнах Прибалтії, що особливо актуально в плані європейської освітньої інтеграції. Ефективним засобом реалізації державних програм стало створення у 1993 р. на базі Академії Навчально-науково-творчого комплексу, до його складу входять 22 навчальних заклади України І — IV рівнів акредитації, які ведуть підготовку у галузі мистецтва.

Сьогодення Академії — це, насамперед, вдосконалення і розвиток власної Школи, яка спільно з іншими мистецькими закладами, провідними митцями, мистецькими спілками, спільно з мистецьким середовищем Львова творитиме майбутнє Львівської Мистецької Школи.