Історія

Підрозділ створений на базі Науково-дослідного сектора ЛНАМ, заснованого 1969 року. Сектор від моменту свого існування переріс у велику структуру, що налічувала кілька десятків працівників, виконував важливі та відповідальні проекти. Свідченням цього є низка проектних розробок і їх втілення у матеріалі в різних регіонах України (Львівщина, Закарпаття, Івано-Франківщина). Колектив НДС брав участь у виконанні реставраційних проектів, в результаті яких збережено низку пам’яток у Львові, Ужгороді, Комарно, Дрогобичі, Бучачі, Бережанах тощо.

Наукова діяльність НДС здійснювалась у межах досліджень образотворчого, декоративного і монументального мистецтва, історії та теорії мистецької освіти, її сучасного стану в Україні, сакрального мистецтва Львівщини у всіх його видах і жанрах, дослідження технологічних процесів художньої творчості. До пріоритетних напрямів науково-дослідного сектора належала реалізація програми створення наукової бази з української та світової художньої культури, підготовка матеріалів для багатотомного каталогу «Українські церкви Львівщини» (вже вийшли друком два томи), проведення монографічних досліджень з історії української прикладної графіки, народного орнаменту, художнього дерева Закарпаття, мистецьких центрів українського модерну, графічного дизайну тощо. 

Крім науково-дослідної роботи, підрозділ вів видавничу діяльність, друкував статті, монографії, був засновником наукового часопису «Рукотвір». Тісна співпраця НДС з кафедрою історії та теорії мистецтва дала змогу підготувати і видати монографію «Український стрій» авторства М.Білан, Г.Стельмащук (2001), колективну працю-двотомник «Словник декоративно-ужиткового мистецтва» (2000), «Словник митців-педагогів України та з України у світі 1850-1950» авторства Р.Шмагала (2002), «Українська ужиткова графіка кінця ХІХ – початку ХХ століття» авторства І.Мельника (2019), «Герметичне коло Карла Звіринського» (2019) авторства Б.Мисюги та багато ін.

Очолювали НДС Роман Дудар (1969-1980), Леонід Крицький (1980-1992), кандидат мистецтвознавства, член Спілки дизайнерів України Іван Мельник (1992-2022).

З квітня 2022 року науково-дослідницьку частину очолює доктор економічних наук Уляна Щурко.