Факультет декоративно-прикладного мистецтва

Підсумки 11-ого Міжнародного симпозіуму гутного скла у Львові

неділя, 20. 10. 2019

11 Міжнародний симпозіум гутного скла у Львові: підсумки, факти, враження

 

З 5 по 14 жовтня Львів перетворився на культурну столицю скляного мистецтва: 50 гостей з 20 країн світу завітали до Львівської національної академії мистецтв, щоб поділитися своєю творчістю та знаннями. Цілий тиждень у майстернях працювали найкращі склярі, а гості симпозіуму насолоджувалися неймовірною творчістю: не щодня побачиш майстра світового рівня за роботою. Проєкт відбувся за підтримки Українського культурного фонду.

У рамках 11 Міжнародного симпозіуму гутного скла митці провели більше 10 днів за роботою в майстернях. Щодня іноземні гості Львова працювали над експонатами для підсумкової виставки, що відкрилась 14 жовтня у Національному музеї у Львові імені А. Шептицького.

11 Міжнародний симпозіум гутного скла: що відбувалося?

Зазвичай, львів’яни щоранку біжать на роботу, але симпозіум на цілий тиждень порушив ці плани: з 8:00 двері майстерень були відкриті для вільного відвідування. Митці від ранку починали працювати над скляними увертюрами, а гості з кавою дивилися на їхню роботу. 

О 15:00 митці разом з відвідувачами змінювали рід діяльності. Художники-склярі з усього світу декілька годин проводили презентації, розповідали про свій досвід та специфіку художнього скла різних країн. Так ми дізналися, що мистецтво гутного скла – дуже давнє не лише для України, а й для інших культур. Проте, розвиток скляної творчості не зупиняється і по сьогодні, а експериментальні вироби молодих митців це доводять.

«Це взагалі дуже цікаво, не просто побачити результат роботи, а спостерігати його з самого початку – як майстер працює з піччю, матеріалами...» – діляться враженнями відвідувачі заходу.

 

А що дивилися?

Не майстернями єдиними: тижневий симпозіум був багатий на експозиції.

Майже щодня, після роботи та конференцій, в рамках симпозіуму відбувалась виставка. 9 жовтня у Музеї скла відкрилась експозиція творів всесвітньовідомого скляра Яна Зорічака. Митець зі Словаччини, який вже багато років працює у Франції, привіз власні скляні доробки. Роботи художника зберігаються у найважливіших колекціях музеїв світу, а саме у колекціях Лувру, Музею скла у Корнінґу, Толедо, Ебельтофті (Данія), Фрауенау (Німеччина), Тояма (Японія), а також у музеях в Іспанії та Китаї. 

Ян Зорічак вже не вперше у Львові: у 1995 році художник приїздив у Національний музей імені А.Шептицького з експозицією, яка стала однією з найбільш відвідуваних в історії музею. Цього разу популярність виставки була не меншою. Виставка його робіт триватиме до лютого 2020 року. 

11 Міжнародний симпозіум гутного скла у Львові – гучна мистецька подія, тож 10 жовтня відбулася експозиція цілого архіву робіт «РЕТРОСПЕКЦІЯ» симпозіумів e-Glass. Майстри-гутники спільно працювали над створенням мистецьких об’єктів з художнього скла у горах Польщі та Чехії, і саме на теренах Нижньої Сілезії зародилася ідея проведення симпозіумів. До сьогодні тут функціонують сильні осередки склярства, твори з яких можна оглянути до середини листопада у PM Gallery.

«Симпозіуми відбуваються у Львові кожні три роки. Участь у міжнародних симпозіумах гутного скла вже взяли понад 250 художників з 32-х країн. Унікальна колекція зібраних композицій налічує понад 350 одиниць і зберігається у фондах Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького та Музею скла» – зазначає Михайло Бокотей, директор Музею скла у Львові.

Ми вже знаємо, що у Львові працює єдина в Україні кафедра художнього скла. Студенти та випускники кафедри є активними учасниками мистецького життя міста, а їхня творчість і є рушієм розвитку загальної культури. 

Гостям симпозіуму пощастило, адже 11 жовтня у галереї ЛНАМ показали експериментальні роботи молодого покоління українців «#glassUA». Експозиція львівських художників допомогла зрозуміти загальний вектор розвитку скляного мистецтва: молодь все більше інтегрує у роботи креативні та незвичайні елементи. Двері експозиції відкриті до 1 листопада.

Симпозіум у цифрах: 

Загалом заходи в межах симпозіуму відвідали більше 5000 людей.

На відкриття виставки Яна Зорічака завітали понад 500 людей.

На вернісаж виставки молодих український художників прийшли 200 людей.

На підсумковій експозиції нарахували близько 1000 гостей. Натовп ледве мав змогу маневрувати між творами мистецтва.

За період симпозіуму на гутній печі працювало 32 художника, було створено близько 200 об'єктів, у Львові відкрилося 4 виставки та ще 2 у Києві ще, відбулось 16 презентацій та лекцій в рамках Міжнародної науково-практичної конференції «Світове студійне скло. Традиція та експеримент». Також відбувся перформанс американского художника Джеймса Роннера.

Міжнародні симпозіуми гутного скла у Львові відбуваються кожних три роки, починаючи з 1989 р. завдяки ініціативі одного з засновників міжнародного студійного руху на постсоціалістичному просторі Андрія Бокотея.  Цього року - 30 років неперервної діяльності симпозіумів у Львові. 

___________________________________________________________________

Український культурний фонд ‒ державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

Повернутись назад